ust
ust_sol
Tarih

Dünya Tarihi, Eski Türk Tarihi, İslam Tarihi, Osmanlı Tarihi, Çağdaş Tarihi

Medeniyet

Kültür-Sanat, Tarih Bilim, Tarih-Din, Tarih-Muftak, Tarih-Giyim, Tarih Mimari, Yaşam

Belge-Vesika

Tarihi Arşiv belgeleri, Mecmua nüshaları, Taştan vesikalar, Kitabe ve Yazıtlar

Harita

Tarih coğrafi haritalar, Tarih Atlaslar, Tarih planlar, Tarih Arşiv, Tarih haritalar

Video

Tarih Belgeseli, Tarih Film, Söyleşi, Röportaj, Tarih Marş, Mehter ve Musiki

Fatih’in Şâhi Topları

Sahi topu cizim

Fatih Sultan Mehmed çizimlerini bizzat kendisinin yaptığı devrin en büyük topunu evvelce Bizans hizmetinde bulunan Urbain isimli bir Macar yahut Ulah mühendisine, döktürmüştü. Bu topun Edirne’de dökülmesinde Mimar Muslihiddin Ağa , Saruca Paşa ve Urbain beraber çalışmışlardı.

Sahi topu1

İngiltere, Portsmouth, Fort Nelson'da Sergilenen Top

Üç ayda dökülen bu topun büyüklüğü ve çapı hakkında muasır tarihçiler muhtelif bilgiler vermektedirler. Françes; uzunluğu 5,5 metre,  dış çevresi 2 metre 74 cm (9 kadem),  yarı çapı 92 cm (kutru 3 kadem )  ağırlığı 18 ton kadardır demektedir.  Top 544 kg (1200 libre) bazılarına göre de 680 kg (1500 libre)  gülleler atıyor, bu gülleler 1,883 km (1 mil) mesafeye kadar giderek 1 metre 83 cm (6 kadem)  derinliğinde toprağa gömülüyordu.  Topun sesi 24 km ( 13 mil) mesafeden duyulmaktaydı.

Şahî adı verilen bu topların Edirne’de atış denemeleri öncesi, halkın heyecan ve korkuya kapılmamaları için şehre tellallar salınmış çıkacak dehşetli gürültünün sebebi önceden haber verilmişti.

Urbain’in döktüğü top ve diğer toplar 1452 senesi Ocak ayının sonlarında Edirne’den yola çıkarılmış ve ancak iki ay sonra İstanbul önlerine getirilebilmişti.

Büyük topun önünde Kraç Bey kumandasında on bin akıncı süvarisinden mürekkep bir kol gidiyor topu otuz, bazılarına göre elli veya atmış çift öküz müşkülatla çekiyordu.

Fatihin toplarından birisi Kırım Savaşı sırasında Çanakkale’de bulunmaktaydı. İngilizlerin alakasını çeken bu top General Sir John Lafroy’un yoğun girişimleri ve birçok müracaatları sonunda 1868’de Sultan Abdülaziz zamanında İngiltere’ye Kraliçe Victoria adına hediye edilmiş ve Londra kulesinin avlusunda teşhire konulmuştur.  Bu gün kraliyet silah Koleksiyonunun bir parçası olan top Portsmouth şehrinde Fort Nelson top sergisinde ziyaret edilmektedir.

Sahi topu

Şahi Topu

Bibliyografya:
Haluk Şehsuvaroğlu, Asırlar Boyunca İstanbul, Cumhuriyet’in Tarih İlavesi

Video “Geçmişten Günümüze Ateşli Silahlar” adlı belgeselden alınmıştır. Buradan izleyebilir, buradan bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

 

41 Yorum »

 • efendi peltek diyor ki:

  Neden … Neden….. Amac ne ….. Bizim devir acan ve kapatan atamin topu ingilizin ne isine yarar…. Tarihimizi unutturmaktan baska…. Istanbulda olsa herkes gorse ne kaybederiz ne kazaniriz bi dusunun

 • Ünsal diyor ki:

  Çıldıracağım neredeyse. Nasıl hediye edersin sen bu topu inanamıyorum!!!!

 • tevfik diyor ki:

  topun bilgilerin de yarıçapı 92 cm diyor bu demekki topun genişliği 184 cm bi adam boyu videoda öyle deil ama ..Asıl top ülkemizde deil..

 • tevfik diyor ki:

  topun bilgilerin de yarıçapı 92 cm diyor bu demekki topun genişliği 184 cm bi adam boyu videoda öyle deil ama ..Asıl top ülkemizde deil..

 • Birol Koç diyor ki:

  Topun hediye edildiği bilgisi nerden nasıl geliyor? Ben Araştırmacı İsmail Yağcı bey den hediye değil hile ile sultan a "hurda bir toptur" diye kasıtlı yanlış bilgi verilerek onayı alınıp kaçırıldığını dinlemiştim. Yani hediye değil sultan-ı kandırma ve ihanet söz konusudur. Ayrıca Abdülaziz han ecdat yadigarı olduğunu bilse ingiliz e hediye edecek kadar gafil bir insan mıdır? Kendi sarayında boğulup şehit edilmiş padişahın içinde bulunduğu şartlar ve etrafındaki hainleri de düşünmelidir..

  Diğer yandan topun kitabesinde 1464 de döküldüğü yazıyor. Fetih ten 21 sene sonra. Fetih te kullanılanlardan değil yani..

 • furkan diyor ki:

  Nasıl yaptılar ve ne kadar sürede yaptılar

 • Osmanlı diyor ki:

  Bu top 1920 yılında istanbuldan İngilizler tarafından yağma edilmiştir gemilerle tüm kutsallar ve arşivler boşaltılmıştır tarihi yanlış söylüyorlar bilginize millet ?

 • Robert diyor ki:

  You co’lundt pay me to ignore these posts!

 • Atakan diyor ki:

  Toplar kam ağacından yapıldı diye bi efsane var doğru mudur biliyorsanız açıklar misiniz ? Bide urbanin ustasinin kim olduğunu biliyor musunuz ?

Yorum Yazın