ust
Tarih

Dünya Tarihi, Eski Türk Tarihi, İslam Tarihi, Osmanlı Tarihi, Çağdaş Tarihi

Medeniyet

Kültür-Sanat, Tarih Bilim, Tarih-Din, Tarih-Muftak, Tarih-Giyim, Tarih Mimari, Yaşam

Belge-Vesika

Tarihi Arşiv belgeleri, Mecmua nüshaları, Taştan vesikalar, Kitabe ve Yazıtlar

Harita

Tarih coğrafi haritalar, Tarih Atlaslar, Tarih planlar, Tarih Arşiv, Tarih haritalar

Video

Tarih Belgeseli, Tarih Film, Söyleşi, Röportaj, Tarih Marş, Mehter ve Musiki

Osmanlıların Sürgünü Belgeseli

osmanoglunun surgunuTRT tarafından hazırlanan 9 bölümlük ”Osmanoğlu’nun Sürgünü” belgeseline, Osmanlı hanedanı üyeleri ve İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu danışmanlık yaptı. Hanedan üyelerinin yaşadığı Türkiye dışında 9 ayrı ülkede toplam 60 saat çekimin gerçekleştirildiği belgeselde çok sayıda tanık ve uzmanın görüşü alındı.

Kerime Senyücel’in yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği, çekimleri İstanbul, Suriye, Lübnan, Ürdün, Fransa, İtalya, ABD, İngiltere ve İsviçre’de gerçekleştirilen belgesel, Osmanlı Devleti’nin son dönemini ve halifeliğin kaldırılmasıyla sürgüne giden hanedanın öyküsünü ele alıyor. Osmanoğlu’nun Sürgününün öncesi ve sonrasını irdeliyor…

Belgeselin tanıtımı Osmanlı Hanedanı mensuplarının katılımıyla Dolmabahçe Sarayı’nda gerçekleştirildi. Program dolayısıyla geceye katılan 100′den fazla hanedan mensubundan bazıları da birbirlerini ilk kez görme fırsatı elde ettiler.

Belgesel de çok sayıda tanık ve uzmanın görüşü alındı. Belgesele Hollanda, Fransa, Yunanistan ve İsveç televizyonlarında da çeşitli defalar yayınlandı.

1.Bölüm

2.Bölüm

3.Bölüm

4.Bölüm

5.Bölüm

6.Bölüm

5 Yorum »

Yorum Yazın