ust
Tarih

Dünya Tarihi, Eski Türk Tarihi, İslam Tarihi, Osmanlı Tarihi, Çağdaş Tarihi

Medeniyet

Kültür-Sanat, Tarih Bilim, Tarih-Din, Tarih-Muftak, Tarih-Giyim, Tarih Mimari, Yaşam

Belge-Vesika

Tarihi Arşiv belgeleri, Mecmua nüshaları, Taştan vesikalar, Kitabe ve Yazıtlar

Harita

Tarih coğrafi haritalar, Tarih Atlaslar, Tarih planlar, Tarih Arşiv, Tarih haritalar

Video

Tarih Belgeseli, Tarih Film, Söyleşi, Röportaj, Tarih Marş, Mehter ve Musiki

Redhouse – Osmanlıca İngilizce Sözlük ve Gramer Kitabı

redhouseOsmanlıca – İngilizce sözlük niteliğinde Osmanlıcadan İngilizceye yapılan ilk ve kapsamlı lügattir.  1890’da 12 cild halinde yayımlandı. Sir James W. Redhouse’ın el yazması olan eserinin orijinal bu gün  British Museum’da dır.

redhouse

Sir James William Redhouse

Osmanlıca harflere göre alfabetik sıralanan sözlükte kelimelerin Arapça, Farsça, Türkçe mensubiyetleri gösterilmekte, latin harfi okunuşları ile, türü belirtilmekte, numaralarla anlam farkları ve deyimler İngilizce verilmektedir.

Sözlük yazarı Sir James W. Redhouse 30 Aralık 1811’de Londra’da doğmuştur. 1819’da yetim ve öksüz kalarak Christ’s Hospital adlı yardım ve eğitim vakfına yerleştirilmiştir. Burada denizcilik, haritacılık, teknik resim, trigonometri gibi konularda tahsil görmüştür. 1826′da disiplinsizlik nedeniyle okuldan uzaklaştırılınca, Akdeniz’e açılan bir gemi ile yolculuğa çıkmış ve İstanbul’a gelmiştir. İstanbul’da Mühendishane-i Berri-i Hümayun’da teknik ressam olarak uzun yıllar çalışır burada kaldığı 8 yıllık sürede Türkçe, Arapça, Farsça ve Fransızca öğrenir.

1840′tan sonra Hariciye Nezareti tercümanı olarak görev alır ve dış temasların çevirisini yürüttür. 1853′de İngiltere’ye dönerek, dışişlerinde Doğu dilleri tercümanlığı yapar. Royal Asiatic Society derneği üyeliğine seçilir ve, Sir unvanı alır. 1892′de vefat eder.

Redhouse Osmanlıca İng. Sözlük

Osm. İng. Gramer Kitabı

Dosyaları açabilmek için Adobe PDF 9.0 veya üstü gereklidir. İndirmek için tıklayın.

Bibliyografya
Paşa Yavuzarslan; Türk Sözlükçülük Geleneği Açısından Osmanlı Dönemi Sözlükleri ve Şemseddin Sâmî’nin Kâmûs-I Türkî’si, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Dergisi 44, 2 (2004) 185-202
Sir James W. Redhouse Mükemmel Bir Doğubilimcinin Öyküsü The Making of a Perfect Orientalist , Editör: Brian Johnson, Handan Cingi, Redhouse Yayınevi;

10 Yorum »

 • ingilizce diyor ki:

  ingilizce osmanlıca konusunda yararlandığım yegane site burası çok faydalı konu anlatımlar var.

 • İhsan diyor ki:

  Özellikle biraz eski Türkçe kelimeleri İngilizceye çevirirken veya İngilizcede olup günümüz Türkçesinde tam karşılığı olmayan kelimeleri ararken çok işe yarıyor.

 • NURİ diyor ki:

  bU SİTEYİ YAPANLARI CAN-I GÖNÜLDEN KUTLUYORUM.ÇALIŞMALARINIZIN DEVAMINI DİLİYORUM.

 • YUNUS EMRE diyor ki:

  mrb ben yüksek lisans tarih öğrencisiyim. derginizi biliyordum ama sitenizi yeni keşfettim ve inanın saatlerdir bilgisayardan kalkamıyorum tüm kaynaklarıyla müthiş. böyle güzel bir site hazırladığınız için herkese tşk ederim….

 • mustafa erdoğan diyor ki:

  osmanlıca bilenler için çok faydalı eserler,emeği geçenlere teşekkürler,bir kamus-ı türki eksik kalmış..Bu arada şu adreste harvard üniversitesi arşivlerinde bulunan "sıhahı cevheri(Arapça meşhur bir kamus) tercümesi olan ve osmanlıda matbaada ilk basılan eser vankulu lügatı,firuzabadinin kamus-ı muhitinin okyanus-ı basit nam mütercim asım efendi tercümesi,ibni haldunun mukaddimesinin tercümesi" gibi osmanlıca eserler mütaalaa edilebilir dahası gözü kesen kimseler bunları pdf dosyalarına dönüştürüp insanızmızın istifadesine sunabilir. Şu vurguyu da yapalım İyi derecede Arapça bilmeyen bir kimse Osmanlı kültür mirasından hakkıyla istifade edemez,Onun için Okyanus-ı basit gayet mühim bir eserdir.
  http://ocp.hul.harvard.edu/ihp/vcsearch.php?cat=p

 • ahmet turgay diyor ki:

  henüz tanışmış olduğum ağ sayfanıza hayran kaldığımı belirtmek isterim. verimli ve yararlı hizmetlerinizin devamını dilerim. sayfanızda çokça vakit geçireceğim gibi görünüyor. tebrikler, teşekkürler ve saygılar.

 • turgay diyor ki:

  dosyaları açamıyorum şifre istiyor nedir acaba?

 • hamdi diyor ki:

  Bu siteye cok tesekkur ederim. Allah razi olsun. Redhouse Osmanlica Ingilizce sozlugu bize ulasmasina vesile olan herkese cok tesekkur ediyorum.

 • Osmanlıca Sözlükler diyor ki:

  Şimdi 80bin kelime ile ingilizce-osmanlıca sözlük büyük bir sabır azim ve gayretin sonucu olarak internete aktarıldı.

  Artık http://www.ingilizceosmanlica.com adresi üzerinden ingilizce osmanlica sözlüğe erişebilirsiniz.

  Hem günümüz latin harfleri ile hem de osmanlı harfleri ile 80bin kelime bir tık ötenizde sizi bekliyoruz.

  Bu güzeide çalışmamızın tanıtımına katkıda bulunmanızı ümit ediyoruz.
  Çalışmalarınızda başarılar dileriz

 • HASAN AKBOĞA diyor ki:

  120 Bin Kelime İle İnternetin En Kapsamlı Osmanlıca Sözlüğü http://osmanlicadersler.net/Osmanlica_Sozluk.aspx

Yorum Yazın