ust
Tarih

Dünya Tarihi, Eski Türk Tarihi, İslam Tarihi, Osmanlı Tarihi, Çağdaş Tarihi

Medeniyet

Kültür-Sanat, Tarih Bilim, Tarih-Din, Tarih-Muftak, Tarih-Giyim, Tarih Mimari, Yaşam

Belge-Vesika

Tarihi Arşiv belgeleri, Mecmua nüshaları, Taştan vesikalar, Kitabe ve Yazıtlar

Harita

Tarih coğrafi haritalar, Tarih Atlaslar, Tarih planlar, Tarih Arşiv, Tarih haritalar

Video

Tarih Belgeseli, Tarih Film, Söyleşi, Röportaj, Tarih Marş, Mehter ve Musiki

90 Saniyede Dinler Tarihi – Animasyon

Doğudan Batıya Bazı Dinler

5 büyük Avrupa dilinde “Religion” olarak ifade edilen Din kelimesinin Arapça, Farsça, İbranice yahut Âramice olduğu tartışmaldır. Bu tartışma bile ortadoğuda dillerin ve dinlerin ne kadar iç içe olduğunun bir ifadesi sayılabilir.

Dünya üzerindeki dinlerin pek çoğu ya; Filozof, düşünür, bilgin  gibi şahısların öğretilerinin ardılları, talebeleri tarafından kutsallaştırılmasıyla yada vahî yoluyla peygamberlere bildirilen dinlerin zamanla galatlasmasıyla doğmuştur.

Bu gün doğudan batıya; Şintoizm, Budizm, Taoizm, Hinduizm,  Konfüçyüsçülük, Bahailik, Yahudilik, Hristiyanlık ve İslam olmak üzere pek çok din vardır. Bu dinler arasında en önemli kategorileme tahrif edilmiş semavi dinler ve diğerleri şeklinde yapılmaktadır. Hristiyanlık, Musevilik ve İslam semavi (ilahi) İbrahimî  dinler sayılırlar. Fakat İslam kaynaklarında Hz. Adem’den beri her bin yılda bir peygamber aracılığı ile bir din gönderdiliği ve gelen dinin bir öncekinin yerine yürürlüğe girdiği son dininde İslam olduğu  ifadeleri yer bulur.  İslam bütün semavi dinlerin peygamberlerini kabul etmektedir.

Din konusunda aynı zamanda bir coğrafya branşıdır.Fakat dinlerin mezheplerin inanışların coğrafyaya dağılışı diller coğrafyası derecesinde incelenmiş değildir. Dil atlasları yapıldığı gibi din atlasları yapılmamış, yapılmışlar da yetersizdir.Aşağıdaki animasyonda bu konuda yapılmış ufakçaplı bir çalışmaya ulaşabilirsiniz.

Yüklenmesi için ortalama 30 sn-1 dk arası bekleyiniz…

 

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Animasyonu sitenize ekleyebilirsiniz, Gerekli Kod:

 

<object width=”600″ height=”400″><param name=”movie” value=”http://tarihvemedeniyet.org/documents/demokrasi_tarihi.swf”></param><embed src=”http://tarihvemedeniyet.org/documents/demokrasi_tarihi.swf” type=”application/x-shockwave-flash” width=”600″ height=”400″></embed></object>


Video Formatında
 

36 Yorum »

Yorum Yazın