ust
Tarih

Dünya Tarihi, Eski Türk Tarihi, İslam Tarihi, Osmanlı Tarihi, Çağdaş Tarihi

Medeniyet

Kültür-Sanat, Tarih Bilim, Tarih-Din, Tarih-Muftak, Tarih-Giyim, Tarih Mimari, Yaşam

Belge-Vesika

Tarihi Arşiv belgeleri, Mecmua nüshaları, Taştan vesikalar, Kitabe ve Yazıtlar

Harita

Tarih coğrafi haritalar, Tarih Atlaslar, Tarih planlar, Tarih Arşiv, Tarih haritalar

Video

Tarih Belgeseli, Tarih Film, Söyleşi, Röportaj, Tarih Marş, Mehter ve Musiki

II. Abdulhamid Devri Osmanlı Coğrafyası

Filistin lideri; “Filistinliler Abdülhamid’e borçludur” derken, İsrail Başbakanı Osmanlı idaresinin 2 bölük askerle sağladığı asayişi kendilerinin süper ordularla sağlayamadıklarını itiraf ediyor.Yunanistanda Moni Hagia Kilisesi Belediyenin ellerinden almaya çalıştığı arazilerin kendilerine ait olduğunu Osmanlın’ın verdiği tapularla ispatlıyor. Mesin Latin kilisesi arazilerini elan II. Abdülhamid’in verdiği fermanla elinde tutuyor, büyük devletlerin tasfiyeleride büyük oluyor ve bu devletlerin ölüsüde en az dirisi kadar uzun ömür yaşıyor…

İmparatorluğun son demlerinde; II. Abdülhamid devrinde çekilen bu fotograflar Saraybosna’dan Etiyopya’ya Batum’dan Kahire’ye uzanan imparatorluk coğrafyasının tespih taneleri gibi dağılışından çok değil 25-30 yıl öncesini  gösteriyor. Fotoğraflarla bu coğrafyayı gezerken Saraybosna’nın, Varna’nın, İşkodra’nın, Vidin’in Şam’ın, Bağdat’ın Kahire’nin, Kudüs’ün, Mekke ve Medine’nin ne kadar Anadoluya benzediğini görecek son Akdeniz imparatorluğunun izlerini süreceksiniz. Bir zamanlar bir kaç ay süren yolculuklara rağmen buraların birbirine ne kadar yakın, bu gün bir kaç saatlik yolculuklara rağmen buraların birbirine ne kadar uzak olduğunu fark edeceksiniz.

..

Diğer Sayfalar 12

Drin Nehri – İşkodra / Arnavutluk

 

Sofya / Bulgaristan

 

Varna / Bulgaristan

 

Pelvne /Bulgaritan
Plevne Savaşının yapıldığı yerde inşa edilen savunma hattı ve köprü

 

Prizren / Kosova

 

I.Kosova savaşında savaş meydanında şehit düşen Osmanlı Padişahı I.Murad’ın savaşın yapıldığı meydandaki Türbesi / Kosova

 

Selanik Ayasofya Camii / Yunanistan Cami, Osmanlı Coğrafyasında bulunan 10 Ayasofya camiinden biridir. Kanuni Süleymanîn veziri İbrahim Paşa tarafından camiye çevrilmiştir. Evliya Çelebi Seyyahatnamesinde Cami’nin Trabzon Ayasofya Camii kadar büyüklüğe sahip olduğunu belirtir.

 

Selanik – Beyaz Kule Yunanistan Bir Osmanlı Hatırası. Şehrin sembollerinden olan kulenin etrafında günümüzde sur bulunmamaktadır.

 

Neretva Nehri üzerinde Kaanuni Süleyman devrinde yaptırılan Mostar Köprüsü Mostar / Bosna Hersek Cumhuriyeti

 

Miljacka (Milyatska) Nehri üzerinde bulunan Latin Köprüsü Saraybosna / Bosna Hersek Cumhuriyeti

 

İmam-ı Âzam Türbesi Bağdat / Irak

 

Ecyad Kalesi ve Kâbe Mekke/ Suudi Arabistan

 

Medine-i Münevvere / Suudi Arabistan

 

Diğer Sayfalar 12

Bir Yorum »

  • Uğur ALKAN diyor ki:

    İnsan bu resimleri görünce kahroluyor.Ecdatın mirasını niye sahip çıkamadık diye.Bari elimizde kalan şu son vatan toprağının kutmetini iyi bileleim.

Yorum Yazın