ust
Tarih

Dünya Tarihi, Eski Türk Tarihi, İslam Tarihi, Osmanlı Tarihi, Çağdaş Tarihi

Medeniyet

Kültür-Sanat, Tarih Bilim, Tarih-Din, Tarih-Muftak, Tarih-Giyim, Tarih Mimari, Yaşam

Belge-Vesika

Tarihi Arşiv belgeleri, Mecmua nüshaları, Taştan vesikalar, Kitabe ve Yazıtlar

Harita

Tarih coğrafi haritalar, Tarih Atlaslar, Tarih planlar, Tarih Arşiv, Tarih haritalar

Video

Tarih Belgeseli, Tarih Film, Söyleşi, Röportaj, Tarih Marş, Mehter ve Musiki

Kamusu’l – A’lam – Şemseddin Sâmî

Kamusu’l – A’lam,  umumi bir tarih, coğrafya ve meşhur adamlar ansiklopedisi olup bilhassa İslam ve doğuya ait çok sayıda madde içerir.  Eser, Bouillet’nin “ Dictionna universel d’historie et de geographie” örnek alınarak hazırlanmıştır.  Doğu ve Batı’ya dair bir lugat olduğundan içinde  tarihi, dini ve  ilmi, ıstilah ve tabirler yer almaz. (Şemseddin Sami ayrıca böyle tabir ve istilahları ihtiva edecek bir kamus’da yazmayı düşünmüşse de ömrü vefâ etmemiştir.)

Kamusu’l Alam C.1 iç Kapak

Kaynakları arasında pek çok batı eseri de bulunmakla birlikte yazar, İslam sahası dışındaki çoğu maddeleri satır satır tercüme ve iktibas ile  Bouillet’nin eserinden nakleder. Fakat Şehseddin Sami’nin eserinin alalade bir nakilden ibaret olmadığı Bouillet’in eserine nazaran oldukça büyük hacimli olmasından  (6 cilt 4830 s. ) anlaşılabilir. Burada bir yandan  Türk okuyucusunu alakadar etmeyecek maddeleri atarak diğer yandan bazı maddeleri genişletmiştir. Mesela 9 satır olan “Anadolu” maddesini 11 satırdan 4 sayfaya çıkarmış, hiç bulunmayan  “Turâniye” maddesini ilave ettiği görülür.

Bibliyografya:

Ömer Faruk Akün, “Şemseddin Sami”, Meb İA., c.11, Esk.2001, s.411-417

Örnek mahiyetinde 1. ciltten iktibas:

Apollo: İskenderiye Yahudilerinden olup, miladın 54 tarihinde hazreti İsa’ya iman getirerek, Ayaslug ve Korint şehirlerinde müşarünileyhin nübüvvetini tasdik yolunda icra vaaz ve nasihat ile büyük bir şöhret kazanmıştır.

36 Yorum »

 • nazif_arıman diyor ki:

  efendım acizane sunu demek isterim ki maalesef 45 de degildir,zira osmanlida rakamlar gunumuzde oldugu gibi soldan sağa okunur dogrusu 54 dür
  nazif arıman

  • mustafa erdoğan diyor ki:

   Evet 54 tür,zira osmanlıda da rakamlar soldan sağa yazılır okunur.Ama traskripsiyonda "müşarün ileyhin (yani hz. isa'nın)
   nübüvvetini" ibaresi eksik kalmış;orası ayrı.Tam transkripsiyon:

   "Apollo: İskenderiye Yahudilerinden olup, miladın 54 tarihinde hazreti İsa’ya iman getirerek, Ayaslug ve Korint şehirlerinde müşarün ileyhin nübüvvetini tasdik yolunda icra vaaz ve nasihat ile büyük bir şöhret kazanmıştır."

   şeklindedir vesselam.

   • Bilâl Tunç diyor ki:

    "Apollo: İskenderiyye Yehûdîlerinden olub, mîlâdın 54 târîhinde hazreti Îsâ’ya îman getirerek, Ayaslug ve Korint şehirlerinde müşârün-ileyhin nübüvvetini tasdîk yolunda icrâ-yı vaaz (icrâ-yı va'z) ve nasîhat ile büyük bir şöhret kazanmışdı."

 • nazif diyor ki:

  düzeltme için tesekkurler

 • Osmanlıca diyor ki:

  diğer 2 cilt nerde yau ?

 • mustafa erdoğan diyor ki:

  Birza inceledim ,müthiş bir eser gerçekten.Çoğumuz bilir Şemseddin sami arapça farsça,fransızca,italyanca,latince ve kadim yunanca dillerini gayet mükemmel bilmekteydi.Bu dil bilgisinin üzerine bir de şu müthiş ccoğrafya ve tarih bilgisini görünce insan daha da bir hayrete düşüyor.Osmanlıyı karalayanlar utansın.İleri mi gittik,geri mi orasını siz düşünün artık.

  • Refik BAskın diyor ki:

   Osmanlı aydınlarını karalayanlarla Osmanlıyı karalayanları birbirine karıştırmayın arkadaşım. "Ecdadımııııızzz!" diye her lafta Osmanlıcı kesilenler, aslında Osmanlının ilerici yüzünü reddederler, tanımazlar da zaten. Bunlar hamaset severler, Koca Reşit Paşa'yı, Mithat Paşa'yı, Şinasi'yi, Ş. Samiyi, N. Kemal'i, Z. Gökalp'i, M. Kemal'i yani Osmanlının batılılaşma ve modernizmini kabul etmeyenler bu günün gericileridir. Bunları el üstünde tutanlar ise, bu modernleşmeci geleneğin sürdürücüleri olan Cumhuriyet aydınları kuşağıdır. Bunları bilerek ahkam kesin.

   • Mustafa erdoğan diyor ki:

    Kemalist zihniyet Osmanlıyı mutlak olarak reddeder. Bu yobaz zihniyet için Osmanlı aydını, osmanlının ilk dönemi son dönemi falan farketmiyor, siz de işinize gelince çevir kazı yanmasın hesabı döneklik ve ikiyüzlülük.Cumhuriyet aydını falan diye de bir şey yoktur. Osmanlı bakiyesi olan sayılı şahsiyetleri saymazsak geçmişe küfreden çanak yalayıcılar vardır sadece.Siz ahkamı falan boşverin de diktatörlük çağının akıl tutulmasından kurtulun önce.

 • türkolog diyor ki:

  bu eserin 601 ile 750. sayfalarıu benim lisans bitirme tezim. allah bana yardımcı olsun amin.

 • ömer yıldırım diyor ki:

  ben şu kanaatteyim ki türkiye cumhuriyeti devleti sınırlarında olan ya da türkiyeli olupta yurtdışında olan bütün halkımızın bila istisna osmanlıcayı bilmesi gerekir. bizler bu şuuru tüm arkadaşlarımıza, kardeşlerimize, akrabalarımıza yaymamız lazım gelir diye düşünüyorum. selametle…

 • Enver diyor ki:

  Şemseddin Sami denince aklıma "Kamus namustur!" sözü geliyor. ömer beye katılıyorum. vesselam…

 • selim diyor ki:

  Kardeşler hayrına birisi son iki cildide taratsa :D

 • Eren diyor ki:

  Allah razı olsun..

 • samsa diyor ki:

  pdfler ıcın cok sag olun cok makbule geçti fakat 5. kısım ındırılmıyor ve 5. kısım son degil 2 cılt daha var onlarıda bırılerı paylaşabılır mı

Yorum Yazın