ust
Tarih

Dünya Tarihi, Eski Türk Tarihi, İslam Tarihi, Osmanlı Tarihi, Çağdaş Tarihi

Medeniyet

Kültür-Sanat, Tarih Bilim, Tarih-Din, Tarih-Muftak, Tarih-Giyim, Tarih Mimari, Yaşam

Belge-Vesika

Tarihi Arşiv belgeleri, Mecmua nüshaları, Taştan vesikalar, Kitabe ve Yazıtlar

Harita

Tarih coğrafi haritalar, Tarih Atlaslar, Tarih planlar, Tarih Arşiv, Tarih haritalar

Video

Tarih Belgeseli, Tarih Film, Söyleşi, Röportaj, Tarih Marş, Mehter ve Musiki

90 saniyede Demokrasi Tarihi

demokrasi tarihi

Yunanca dimokratia kelimesinden türeyen Demokrasi, insanlık tarihinin bilinen 6.000 yıllık geçmişinde en medeni, insan haysiyet ve menfaatine en uygun idare şekillerinden birisidir. Bu idare şekli bazı kusurlarına rağmen binlerce yıllık süreç içinde gelişmiş, evrimleşmiş ve modern zamanın en gözde yönetim biçimi halini almıştır.

Demokraside yöneticileri halk belirler. Subay ve hakimin hiç bir şekilde politikaya karışmaması temel esastır. Bir Anayasa şart değildir.(İngiltere gibi) Demokrasiyi uygulayan rejim Monarşi veya Cumhuriyet olabilir. (yani devlet başkanı bir aileden belirli veraset kurallarıyla gelebileceği gibi halk oyu veya halk tarafından seçilmiş meclisler tarafından da belirlenebilir.)

Demokrasinin aksi totaliterizmdir. Totaliterizmde  cumhuriyet, mutlak monarşi, diktatörlük, oligarşi, faşizm, komünizm  gibi rejimlerle de  tecelli edebilir. Animasyonda 4000 yıllık dünya tarihinin demokrasi evreleri kısmen verilmiştir.


Yüklenmesi için ortalama 30 sn-1 dk arası bekleyiniz…

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Animasyonu sitenize ekleyebilirsiniz, Gerekli Kod:

<object width=”600″ height=”400″><param name=”movie” value=”http://tarihvemedeniyet.org/documents/demokrasi_tarihi.swf”></param><embed src=”http://tarihvemedeniyet.org/documents/demokrasi_tarihi.swf” type=”application/x-shockwave-flash” width=”600″ height=”400″></embed></object>


Video Formatında
 

3 Yorum »

  • sedat kadiroğlu diyor ki:

    bu videonun sesi niye çıkmıyor ?

  • Feyzan diyor ki:

    21 10-16-12Kae7kez.com diyor ki: Beyin yaklaşık 1,5 kg’lık bir ağırlığa sahiptir. Eğer beyin bir sıvının ie7inde bnlsumauaydı ve direkt olarak kafatasına temas etseydi kendi ağırlığının altında ezilirdi. Bu da beyindeki hayati merkezlerde bir baskı oluşmasına, dolayısıyla f6lfcme sebebiyet verebilirdi. Ancak bf6yle bir sorunla -hastalık halleri dışında- karşılaşılmaz. c7fcnkfc beynimizin kendi ağırlığı -yfczdfcğfc sıvının ie7inde iken- 1400 kg’dan 50 gr’a kadar dfcşer. Yani beyinde ağırlığı otuzda bire kadar dfcşfcren bir sistem vardır. 0Bu cevap yeterince iyi mi?

Yorum Yazın