ust
Tarih

Dünya Tarihi, Eski Türk Tarihi, İslam Tarihi, Osmanlı Tarihi, Çağdaş Tarihi

Medeniyet

Kültür-Sanat, Tarih Bilim, Tarih-Din, Tarih-Muftak, Tarih-Giyim, Tarih Mimari, Yaşam

Belge-Vesika

Tarihi Arşiv belgeleri, Mecmua nüshaları, Taştan vesikalar, Kitabe ve Yazıtlar

Harita

Tarih coğrafi haritalar, Tarih Atlaslar, Tarih planlar, Tarih Arşiv, Tarih haritalar

Video

Tarih Belgeseli, Tarih Film, Söyleşi, Röportaj, Tarih Marş, Mehter ve Musiki

Ortadoğu İmparatorluklar Tarihi

Ortadoğu İmparatorluklar Tarihi: 90 Saniyede 5000 Yıl

ortadogi

Ortadoğu

Ortadoğu Dünya tarihi ve kültürünün beşiği, medeniyetin çıktığı yerdir. 3 kitabî din de (Hristiyanlık, Musevilik, Müslümanlık) burada doğmuştur ve bu  topraklar yine bu dinlerce “kutsal” addedilir.

Bölgenin hemen hemen tamamı çok uzun yüzyıllar  Türk devletleri veya hanedanlarının yönetiminde kalmıştır. Her büyük gücün Ortadoğu hakimiyetine ve peşisıra devrilip gitmelerine  en büyük  şahidin ise Tarih olduğu açıktır. Kutsallık ithafı, stratejik konumu jeopolitiği ve geçen asırda adeta fışkırırcasına çıkan petrolü bölgeyi daima hareketli ve hararetli kılan en önemli âmillerdir.

Aşağıdaki Animasyon ‘da bölgenin 5000 yıllık kısa tarihinde (!)  kaç el değiştiridiğini ve kimlerin hakimiyetine girdiğini ana hatlarıyla görmek mümkündür.

Yüklenmesi için ortalama 30 sn-1 dk arası bekleyiniz…

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Kaynak Göstermek Suretiyle Videoyu Sitenize Ekleyebilirsiniz.  Gerekli Kod:

<object width=”600″ height=”400″><param name=”movie” value=”http://tarihvemedeniyet.org/documents/ortadogutarihi.swf”></param><embed src=”http://tarihvemedeniyet.org/documents/ortadogutarihi.swf” type=”application/x-shockwave-flash” width=”600″ height=”400″></embed></object>

 

Kaynak Göstermek Suretiyle Videoyu Sitenize Ekleyebilirsiniz.  Gerekli Kod:

<object width=”425″ height=”344″><param name=”movie” value=”http://www.youtube.com/v/zbswRu911J4&hl=en_US&fs=1&”></param><param name=”allowFullScreen” value=”true”></param><param name=”allowscriptaccess” value=”always”></param><embed src=”http://www.youtube.com/v/zbswRu911J4&hl=en_US&fs=1&” type=”application/x-shockwave-flash” allowscriptaccess=”always” allowfullscreen=”true” width=”425″ height=”344″></embed></object>

12 Yorum »

Yorum Yazın