Scroll Top

Birinci Dünya Savaşında Türk – Alman Propaganda Afişleri (Demo)

(70)

—————————————————————————————————-

(28)
II.Wilhelm, Franz Joseph, I.Ferdinand, Mehmed Reşad,

1914’de Dünya savaş patladığı sırada Türkiye İmparatorluğu savaşa girmek şöyle dursun az evvel neticelenen balkan savaşının yaralarını daha saramamıştı. Jön Türk idaresinde  henüz 5 yıl geçmesine rağmen devlet, ıslak ellerden kayan sabun misali, gidiyordu.  Yönetimin tepesindeki trinomvira ( 3’lü idare Cemal, Talat, Enver  Paşa’lar)  sonunda en bedbahd kararı da alarak  memleketi büyük harbe soktular.

Böylece devlet eli kolu bağlı, Alman ittifakının kucağına, asker katiyen dövüşmesi icap etmeyen cephelere atıldı. İttihatçılar memleketi hırslarına feda edercesine girdikleri savaşta millet; Mısır’ın Kafkas’ın daha bilmem nerelerin fethi gibi hülyalarla devlet ve milletin asla kudreti ve ihtiyacı olmayan bir maceraya yuvarlandı.

İnsanlığın o güne değin tecrübe ettiği, dünyanın en dehşetli harbinde propaganda da önemli bir yer tutuyordu.  Kartpostallar, afişler, posta pulları birer propaganda vesilesi olarak 4 bir yana yayıldılar.

Almanya – Avusturya – Türkiye – Bulgaristan ittifakında da bu türden pek çok bildiri boy gösterdi. İşte Almanların ittifak adına bastığı bazı kartpostal, afiş ve posta pullarından bazıları ….

[nggallery id=22]

ittifaklar

[smooth=id:22;]

<div class="title-h4"><span style="color: #000000;">Social Networks</span></div>

<div class="title-h4"><span style="color: #000000;">Popular Posts</span></div>

Haftanın Yazıları

Güncel Yazılar