Scroll Top

90 saniyede Demokrasi Tarihi (Demo)

demokrasi tarihi

Yunanca dimokratia kelimesinden türeyen Demokrasi, insanlık tarihinin bilinen 6.000 yıllık geçmişinde en medeni, insan haysiyet ve menfaatine en uygun idare şekillerinden birisidir. Bu idare şekli bazı kusurlarına rağmen binlerce yıllık süreç içinde gelişmiş, evrimleşmiş ve modern zamanın en gözde yönetim biçimi halini almıştır.

Demokraside yöneticileri halk belirler. Subay ve hakimin hiç bir şekilde politikaya karışmaması temel esastır. Bir Anayasa şart değildir.(İngiltere gibi) Demokrasiyi uygulayan rejim Monarşi veya Cumhuriyet olabilir. (yani devlet başkanı bir aileden belirli veraset kurallarıyla gelebileceği gibi halk oyu veya halk tarafından seçilmiş meclisler tarafından da belirlenebilir.)

Demokrasinin aksi totaliterizmdir. Totaliterizmde  cumhuriyet, mutlak monarşi, diktatörlük, oligarşi, faşizm, komünizm  gibi rejimlerle de  tecelli edebilir. Animasyonda 4000 yıllık dünya tarihinin demokrasi evreleri kısmen verilmiştir.


Yüklenmesi için ortalama 30 sn-1 dk arası bekleyiniz…

[audio:Animasyon fon.mp3]

  • Bilgisayara indirmek için tıklayın: [download id=”242″]

Animasyonu sitenize ekleyebilirsiniz, Gerekli Kod:

<object width=”600″ height=”400″><param name=”movie” value=”https://tarihvemedeniyet.org/documents/demokrasi_tarihi.swf”></param><embed src=”https://tarihvemedeniyet.org/documents/demokrasi_tarihi.swf” type=”application/x-shockwave-flash” width=”600″ height=”400″></embed></object>


[quote]Video Formatında[/quote]

[hana-flv-player video=”https://tarihvemedeniyet.org/documents/demokrasi_tarihi.flv”
width=”680″
height=”383″
description=””
player=”3″
autoload=”false” autoplay=”false”
loop=”true” autorewind=”true”
/]

  • Bilgisayara indirmek için tıklayın: [download id=”243″]

<div class="title-h4"><span style="color: #000000;">Social Networks</span></div>

<div class="title-h4"><span style="color: #000000;">Popular Posts</span></div>

Haftanın Yazıları

Güncel Yazılar