Scroll Top

Harita Sergisi – Piri Reis'ten Katip Çelebi'ye

Harita_sergisi_afisDoğumunun 400 . yılı dolayısı ile 2009 UNESCO tarafından Katip Çelebi yılı ilan edildi.  Katip’in 400. Doğum yılı kutlamaları kapsamında geçekleştirilen etkinlikler arasında bir de harita sergisi bulunuyor.  ”Piri Reis’ten Kâtip Çelebi’ye Osmanlı’nın Dünyaya Bakışı” adlı sergi, Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla Bahçeşehir Üniversitesi Medeniyet Araştırmaları Merkezi (MEDAM) tarafından düzenlendi.

Harita_sergisi_Katip_celebi
Katip Çelebi – Sonradan renklendirilmiştir

Sergide geleneksel haritaların yanısıra gelel olarak Pîrî Reis’ten Kâtip Çelebi’ye uzanan dönemdeki (16. asır başından 17. asır sonuna) haritalar ele alınıyor. Piri Reis’in Kitab-ı Bahriyesi ve Katip Çelebi’nin Cihannüma’sından başka coğrafi keşiflerden bahseden Suud el-Niksarî, Gelibolulu Mustafa Âli, Ali Macar Reis, Ebubekir Behram Dımaşkî gibi tarihçi ve coğrafyacıların bazı eserlerinden haritalarda var.

Sergilenen haritalar, döneminin tekniklerini ve keşiflerin etkilerini gösteriyor. Günümüz atlaslarındaki çizimlerden, alışılmış haritalardan farklı olarak; yerkürenin ve kıtaların bazıları ters, bazıları baş aşağı çizilmiş! Bazı haritalarda enlem ve boylam çizgileri kullanılmış, bazılarında ise yer ve konum bulmak için izdüşüm merkezleri sadece rüzgar gülleri ile işaretlenerek süslenmiş.

Osmanlının evrene bakışı ve dünyayı algılayışın yansıtılmaya çalışıldığı sergi; yurt içinde (İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Adana, Kayseri) yurt dışında (California, Paris, Aix en- Provence, Taşkent, Şam, New York) şehirlerini geziyor.

Sergiyi kaçıran veya gezmeye fırsatı olmayan meraklılar haritalara sitemizden ulaşabilirler. Ayrıca günümüz insanının sergideki haritaları daha iyi anlayabilmesi için düzenlediğimiz sunular da sitemizde yer alıyor.

[download id=”17″]

[download id=”18″]

[download id=”19″]

Sergiden Genel Görünüş

[nggallery id=20]

Haritalar

[nggallery id=19]

[download id=”158″]

<div class="title-h4"><span style="color: #000000;">Social Networks</span></div>

<div class="title-h4"><span style="color: #000000;">Popular Posts</span></div>

Haftanın Yazıları

Güncel Yazılar