Scroll Top

Teketek – İlber Ortaylı (2. Program) – 21.6.2009 (Demo)

ilberortayli

Programdan Notlar :

*Anadoluya 12. Asırdan itibaren bütün ecnebiler Türkiye der. Biz ise zaten Rum demeye devam ettik

*Eski dünya tarihinin etnojenezi en geç değişen bölgesi burası en geç gelen halk biziz. Biz buraya adım attığımızda Avrupa da kavimler çoktan oturmuştu. Hatta bırakın batı Avrupayı doğu Avrupa bile oturmuştu. Bu konuda bizden daha geçi yok ama derseniz ki İsrail o başka tabi

*Türkler geldiğinde bu bölgenin doğu Akdeniz’in lingua Frankası Yunancaydı. Ama hepsi düzgün Yunanca olduğu söylenemez bazı kırık dökük konuşan unsurlar da çok vardı …

*Türkler geldiğinde Anadoluya yaygın bir Helenizm kültürü var ama onun yanında  bir anti Helenizm vardı. Bununla beraber yaşayan diğer dillerde inkar edilemez. Bir Aramca bir Ermenice yaşıyor mesela.

*Türkler Anadolu’ya gelirken bir İranileşme yüksek İran kültürünü benimseme var. Türklüğün müşterek Yunancası yani Avrupa için Latince neyse bizim içinde yani bütün Türk dünyası için müşterek kültürel basamak İran kültürüdür.

*Romanya’nın yaşaması var olması Osmanlının verdiği otonomiye bağlıdır. Otonom prenslikler olarak  yönetilmiştir onlar, eflak ve boğdan olarak. Ama yaşaması Osmanlı sistemine bağlıdır. Çünkü bir taraftan Slavlar bir taraftan Macarlar tepeden de Almanlar var bu arada eriyip kaybolmaması Osmanlı olmasaydı varlığını sürdürmesi zordu.

*Dünya savaşına girmeseydik Yafa Kudüs çizgisi bizde kalırdı, ve Halep verilmezdi. Hicaz ise hiç  verilmezdi yenilgiden sonra bile  5 ay savunduğuna göre..

*Batı Trakya’nın gitmesi kaybedilmesi ittihatçıların suçudur. Abdülhamd’in hışmına uğrayan adamları hep yüksek mevkilere getirdiler. Ayrıca Balkan savaşında orduya politika girmiştir ama balkan savaşında aslında çok büyük komutanların savaşıdır ama bakınız ki ittihatçılar 3 günde verdiler Selanik’i

*Lübnan’ı Cemal paşa’nın başarılı idaresi sayesinde kaybettik. O Trinomvira içinde en kabiliyetsizi Cemal paşadır.

*Cemal paşanın en tatsız işi kanal harekatıdır . Alman Avusturya genelkurmayına güvenerek bu işe girmesi , seferi geciktirmesi , bu rasıda cemali gücendirmeyelim diye izin vermiştir ya harekata ..

*Cemali Bolşevikler öldürdü diyorlar. Bolşevikler ne yapsın Cemali öldürüp…

<div class="title-h4"><span style="color: #000000;">Social Networks</span></div>

<div class="title-h4"><span style="color: #000000;">Popular Posts</span></div>

Haftanın Yazıları

Güncel Yazılar