Scroll Top

İngiliz Gözüyle Osmanlılar – BBC

Bölüm 1: Elizabeth’den 3. Murat’a Mektup
İlk İngiliz büyükelçisi İstanbul’a gizlice, hangi kılıkta girdi? Osmanlı’yla ilişki kurulmasına Londra’da muhalefet: Şeytanın iki bacağı birbirine dolanır mı? Avrupa ve İngiltere’de “Türk” imajının şekillenmesi. “To turn Turk” ne demek? İngiltere’deki ilk Osmanlılar.

Bölüm 2: Levant Kumpanyası
İngiliz tüccar sınıfı gözlerini doğuya çeviriyor. İngiliz-Türk ticaretinin 244 yıl boyunca tek hakimi, Levant Kumpanyası’nın öyküsü. İzmir’deki “İngiliz milleti”nin yaşamı. İngiltere’yle ticaret Osmanlı’ya ne kazandırdı, ne kaybettirdi?

Bölüm 3: Seyyahların Gözüyle Osmanlı
Lady Mary Wortley Montegu’nün mektupları: “Osmanlı’nın en özgür tebaları kadınlar.” İngiliz sarayında Osmanlı kıyafeti modası. Osmanlı ordusuyla sefere çıkan İngiliz büyükelçi. “Sisli sokaklar, koca binalar”, Londra’daki ilk Türk seyyahlardan izlenimler..

Bölüm 4: İngiliz Edebiyatı ve Mimarisinde Türk İmgesi
Ortaçağ’dan Rönesans’a, halk oyunlarında, Shakespeare’de Türkler. İngiltere’de ilk cami ve Türk bahçeleri. Türk Hamamı Şirketi – Sosyal bir proje olarak Türk hamamları. İngiliz bezeme sanatında Osmanlı motifleri. Namık Kemal ve Ziya Gökalp’in Londra günleri.

Bölüm 5: Yarı Sömürge Günleri
Siyaset, ilişkilere ne zaman girdi? İngiliz meclisinde Osmanlı tartışmaları. İki başbakanın mücadelesi: Gladstone, D’Israeli’ye karşı. Abdülaziz’in İngiltere ziyareti ve “Aziziye Marşı.”
“İhtiyar aslan’a” İngiliz yardımının bedeli: Kıbrıs ve Mısır’ın kaybı.

Bölüm 6: Çağdaş İngiltere’de Türk İmajı
Bir proje: Cumhuriyet’in kuruluşundan günümüze Avrupa’da Türk imgesi. Avrupalılar Viyana Kuşatması’nı unuttu mu? İngiltere’deki değişim: Turizmin ve İngiltere’deki Türk toplumunun imaja etkileri. 1950’lerde İstanbul’da bir İngiliz

BBC Türkçe Servisi Hazırlayan ve sunan Ebru Doğan

<div class="title-h4"><span style="color: #000000;">Social Networks</span></div>

<div class="title-h4"><span style="color: #000000;">Popular Posts</span></div>

Haftanın Yazıları

Güncel Yazılar