Scroll Top

Halide Edip Adıvar’ın Gazete ve Dergi Yazıları

Merve Balcı’nın hazırladığı, Burhan Çağlar’ın editörlüğünü üstlendiği Muharrire Hanım adlı kitap Arı Sanat’tan çıktı.  Halide Edip’in 1897-1925 yılları arasındaki gazete, mecmualarda kaleme aldığı makaleleri bir araya getiren kitap,  onun romanlarından ve kitaplarından tanıdığımız karakterine, çeşitli süreli yayınlarda neşredilen yazıları üzerinden ulaşmamıza imkân tanımaktadır.

 

Yazarın “Muharrire Hanım” olarak tanındığı, çevresinin genişlemeye başladığı ve kalemini yazmaya alıştırdığı bir döneme ışık tutması bakımından kitabın üst başlığını oluşturmaktadır.  Halide Edip’in imparatorluktan millî bir devlete doğru seyreden hayat hikâyesini, onun kaleme aldığı çeşitli gazete yazıları üzerinden anlamaya dönük bir çalışmanın ürünü olan bu kitap, sosyal bilimler sahasında eser veren pek çok araştırmacı için önemli bir kaynak hüviyetindedir.

***

Tarihin kırılma noktalarında karşımıza çıkan isimler, hafızalarımızda kalıcı bir yer edinirler. Yazdıkları yazılar, söyledikleri sözler yaşadıkları dönemde olduğu gibi bugün de zihinleri meşgul eden ve tartışılan unsurlardır. Türk tarihinin ve edebiyatının en önemli isimlerinden biri hiç şüphesiz Halide Edip Adıvar. Yaşamı, eğitimi, evliliği, romancılığı, kadınlığı ve daha pek çok cephesiyle zihinlerimizde yer etmiş önemli bir isim.

Daha çok romanlarıyla tanıdığımız Halide Edip’in çeşitli gazete ve dergilerde yayınlanmış yazıları da mevcut. 1925 yılında Türkiye’den ayılmadan önce yazılmış ve Osmanlıca mecmualarda yayınlanmış 104 adet yazı, bu çalışmada sizlere sunuluyor. Siyaset, eğitim, kadın hakları, tarih, edebiyat ve sanat gibi pek çok konuda Halide Edip’in düşünce ve his dünyası bu yazılarda gün yüzüne çıkıyor. Bu kitap sizlere, romanlarında kurgusal unsurlar üzerinden tanıdığımız Halide Edip’in fikirlerine doğrudan nüfuz etme ve onu yakından tanıma imkânı sunacak. (Arka Kapak)

<div class="title-h4"><span style="color: #000000;">Social Networks</span></div>

<div class="title-h4"><span style="color: #000000;">Popular Posts</span></div>

Haftanın Yazıları

Güncel Yazılar